Beszámoló

Beszámoló

 a Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság

  1. évi tevékenységéről

A szakosztály éves munkatervének megvalósítását is erősen befolyásolta a COVID 19 világjárvány, és az ennek kapcsán 2020. március 11-én elrendelt (2021-re is átnyúlóan meghosszabbított) veszélyhelyzet. Előbbiek (és a karantén) miatt elmaradtak a nagyobb nyilvánosságot igénylő programjaink: így  a  Debrecenbe és Ebesre tervezett Fiúkfalva-kiállítás és program, illetve a Kiss Áron Emlékévhez kapcsolódóan Budaőrsön, az egykori Erzsébet Otthon falán elhelyezett emléktábla megkoszorúzása. Az online térbe áttehető programok megvalósulását akadályozta, hogy több tagtársunknál ezek feltételei (és/vagy a használatukhoz szükséges jártasságok) csak részben voltak meg. A járványhelyzet előidézte nehezített körülmények közt – lehetőségeinkhez képest – próbáltunk helytállni.

 A veszélyhelyzet, illetve az azt követő speciális jogalkotás sajátos gyerekjogi problémákat is felvetett vagy előidézett, melyekre a Gyermekjogi Civil Koalíció keretei közt volt lehetőségünk reagálni, véleményt nyilvánítani a közös  állásfoglalásokban. (2020-ban 6 ilyen állásfoglalást adott ki a Koalíció.) A Koalició mindig számíthatott a szakosztály nevében fogalmazott konstruktív véleményre kezdeményezései kapcsán. Az ún. „iskolaőr”-ügyben mi léptünk fel kezdeményezőként, az UNICEF honlapján is közreadott állásfoglalással kísérletet tettünk az érintett felek, szervezetek hiteles tájékoztatására, az ENSZ Gyermekjogi Egyezményével szembeállítva az iskolai munkarend  védelmének kriminalizálására  irányuló törekvéseket.

Kiadvánnyal emlékeztettünk az Egyezmény hazai ratifikálásának kerek évfordulójára. A dokumentumkötet felidézte a Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma, a Diákjogi Charta története mellett a gyermeki jogok érdekében cselekvő, szót emelő jeles elődök emlékét (több mint 30 személy életútját mutattuk be a kötetben). A kiadvány szerkesztésében, lektorálásában és promóciójában a szakosztály több tagja részt vett. A kötetet Aczél Anna mutatta be az MPT Felnőttképzési Szakosztálya szervezésében megvalósuló hagyományos csoportos könyvbemutatón a VII. kerületi K11 művelődési központban (a recenzió sajtó alatt az Új Pedagógiai Szemlében).

A Korczak-könyv Lengyel Intézet-beli bemutatóján sorra került dramatikus játszóház forgatókönyve (Pásztor Andrea és Zámbó Bianka tollából) megjelent a Tanító című folyóirat májusi számában.

A karantén nyári, időleges nyitása lehetővé tette a Staféta tábor megrendezését, ahol az iskolarendőr intézményének bevezetése előtt e témakör problémáit a szakosztályvezető interaktív foglakozás keretében dolgozhatta fel a jelenlévőkkel.

Szakosztály tagunk, Dubovszky Katalin indítványára a trianoni békeszerződés centenáriumával összefüggésben beszélgetést kezdeményeztünk Csóti Csaba levéltárossal, a szakosztály érdekkörét érintő korabeli történésekről, így a „vagonlakók gyermekeiről”. Ez a novemberi rendezvény volt az év egyetlen jelenléti összejövetele. Nem csak a téma, az előadó, a jelenlévők létszáma és aktivitása miatt volt az ülés sikeres, de újabb kapcsolatok is szerveződtek (így az ELTE Nederlandisztikai Tanszékének vezetőjével, aki a „A gyermekvonatok” könyv egyik szerzőjeként tisztelte meg az összejövetelt). Ezen az ülésen köszöntöttük jubiláns szakosztályi tagunkat, Orosházi Katit, hallgattuk meg beszámolóját életútjáról, s annak meghatározó személyiségeiről. Balesete miatt otthonában felkeresve, a távolságtartás szabályait megtartva köszöntöttük másik jubilánsunkat, Dubovszky Katit. Sajnáltuk, hogy a szakosztályi ülésen nem tudott jelen lenni, azt meg különösképpen, hogy visszavonulásáról döntött. Emléklappal köszöntük meg jubilánsaink munkáját.

Szakértőként, a csoportos tanári beszélgetések moderátoraként személyes részvételükkel kapcsolódtak be tagjaink a MÁV telepi Wesley-iskola felkérésére a „Gáz van…” néven rendezett  „nyílt nap” programjába. Mint emlékezetes, a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket foglalkoztató intézménytől a szolgáltató időlegesen megvonta a fűtéshez elengedhetetlen gáz folyósítását. Több szakosztályi tag vett részt a szervezők kérésére a Wesley Főiskola „Ped Labor” elnevezésű online-konferenciáján, mely a gyermeki jogok érvényesítését tűzte  napirendre.

A nyilvánossággal kapcsolatos kommunikáció a Facebookon folyamatosan, napi szinten van jelen a szakosztályhoz kapcsolódó Janusz Korczak az „Öreg Doki” csoportban (gyermekvédelem, gyermekjog, gyermekérdekek, korczaki hagyományok). Facebook-csoportunkat összekötöttük az itáliai korczakisták Facebook-csoportjával.

2020-ban egy új belépő tagja volt a szakosztálynak. Továbbra is feladatunk a tagság bővítése, fiatalítása, új kapcsolatok alakítása.

 

Van egy 2018-ban kezdeményezett beadványunk, melyre 2019 novemberében válaszolt az alkotmányjogi biztos. A járványhelyzet is egyik oka lehet, hogy érdemi lépéseket nem tapasztaltunk 2020-ban a biztos által felkért szereplők részéről a Jelentésben megfogalmazottak megvalósításra.  

 

Záró gondolatként utalok arra, hogy kezdeményezés indult a szakosztály nevének megváltoztatásra (egyszerűsítésre), de ez a folyamat megakadt, így nyitott kérdés továbbra is.

  

Terveink 2021-re:

– A gyermekvédelemmel összefüggő jogalkotás és joggyakorlás követése, kritikája

– Jó gyakorlatok feltárása, terjesztése

– Intézménylátogatás a XIII. kerületi Gyermekjóléti Központban (a találkozót 2020-

   ban előkészítettük, a járvány akadályozta meg létrehozását)

–  Pályázat készítése egy új Korczak-kötet lefordítására kiadására

– Napirenden tartani, érdemi intézkedést sürgetni az EMMI-nél a tartós

   gyógykezelésben részesülő  gyermekek oktatáshoz való jogának érvényesítése

   kapcsán, melyet az alapjogi biztos az   AJBH-79/2019.számú ügyben készített

   Jelentésében az EMMI (és a kórházigazgatók) részére megfogalmazott.

–  Emlékezések, jeles személyiségek életútjának megismerése, megismertetése (Gáti

   Ferenc, Járó Dóra, Pataki Gyula – Dobronay Vilma, Loránd Ferenc, Gáspár

   László,  Füzéki Bálint)

–  Kapcsolatépítés más szakosztályokkal, közös programok

–  Szervezetfejlesztés, tagépítés

 

Budapest, 2021. január 25.

 

 

Makai Éva szakosztályi elnök