A 2016-os újjáalakulásunk óta az akkor megfogalmazott közös célkitűzéseinknek megfelelően, folytattuk szakosztályi szakmai munkánkat. Terveink, programjaink megvalósulásához érdemben járulhatnak hozzá szakosztályunk tagjai, akik aktivitása az elmúlt év során is fokozatosan növekedett. Ugyanakkor a Pandémia okozta speciális helyzet jelentősen befolyásolta aktivitásunkat a 2020-as évben, amely miatt az intenzitásunk némiképpen visszaesett. Emellett továbbra is fontosnak tartjuk aktív tagjaink létszámának növelését, amelyet nem tartott vissza a COVID-19 járványügyi helyzet sem, sikerült tovább bővíteni a taglétszámunkat, ugyanakkor voltak kilépések is, de a tendencia összességében pozitív emelkedést mutatott.
Éves taglétszámunk 2020-ban hivatalosan 51 főt számlált a kilépőket és az új belépőket figyelembe véve, melynek mintegy 55 %-a szenior tagunk. E téren is fejlődnünk kell még tovább.
Megvalósult programjaink:
- április 7.-én 14:00-tól „A NAT SZTORI 1995-2020″ című tematikus pedagógiai online konferencián vettünk részt a Magyar Pedagógiai Társaság számos tagozatának együttműködésben. A DigComp digitális kompetenciarendszerek érvényesülése az új NAT-ban című előadással szerepelt a didaktikai szakosztály az online formában és aszinkron módon megszervezett konferencián. A konferencia előadói: Fenyő D. György, Miklósi László, Dr. Molnár György, Dr. Nahalka István, Radó Péter és Dr. Trencsényi László.
https://pedagogiai-tarsasag.hu/nat-konferencia/
- november 27.-én 17:00-tól a kutatók éjszakája programon belül „Az elveszett és átalakult palatábla nyomában – Az athéni hagyományos palatáblától a digitális pedagógiáig – a digitális munkarend utópiája” online konferenciát tartottuk meg, ahol a résztvevők interaktív, figyelemfelkeltő előadások során a gyakorlatban prezentáltuk, a BME-n meghonosodott innovatív didaktikai és technológiai megoldásokat. Az élménypedagógiai oktatáselméleti lehetőségek és taneszköz generációk mellet a kooperatív, korszerű interaktív módszertani megoldások is bemutatásra kerültek. Az előadás során számos interaktív online kvízfeladatok megoldására volt lehetőség a résztvevőknek, melyet egy digitális szabadulószobával zártunk. Az eseményre 74 fő regisztrált összesen. A rendezvényre készült egy rövid színes rövidfilm, amely a szabadulószoba kérdésköreinek válaszait tartalmazta többek között.
https://tudprog.bme.hu/kutatok_ejszakaja/2020/Az-elveszett-es-atalakult-palatabla-nyomaban.html
Részvétel a közös szakmai rendezvényeken:
- december 3. 16:00 – Magyar Pedagógiai Társaság Vezetői Kollégiumi ülése (képernyőkép, amennyiben szabad ilyet)
Rövid összegzés
Egész évben igyekeztünk követni más szakosztályok szakmai programjait is, és lehetőség szerint részt venni rajtuk, amelyek a COVID-19 járványügyi helyzet miatt nagyrészt online formában zajlottak le. 2020-ban a tagságunk tovább bővült 3 fővel (Nagy Endre László, Bátky Edit és Mészáros Tímea) a fiatalítás jegyében, amely egyik fókusza volt a 2020 éves elképzelésünknek. 2020-ben kellet búcsút vennünk egy kori tagtársunk illetve ezen belül szakosztályunk egykori aktív tagjától, Prof. Dr. Vámos Ágnes egyetemi tanár kollégánktól.
Célkitűzéseinket a jövőben is folytatni kívánjuk a korábbi elképzelések jegyében, talán picit intenzívebb és gyakoribb szakmai programokkal alátámasztva.
Budapest, 2021. február 08.
Dr. habil Molnár György
a didaktikai szakosztály elnöke