2025.február 13.
EMLÉKEZTETŐ
Képviseltette magát az Amerikai Tagozat, az Eszterházy Tagozat, a Északnyugatmagyarországi Tagozat, a Nógrádi Tagozat, a Középmagyarországi Tagozat, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Tagozat,
a CSaládpedagógiai Szakosztály, Didaktikai Szakosztály, a Diszlexiás Gyerekek Fejlesztéséért Szakosztály, az Egészségnevelési Szakosztály, a Felsőoktatási Szakosztály, az Interkulturális Pedagógia szakosztály, a Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság, a Kalokagathia Szakosztály, a Katonapedagógiai Szakosztály,a Ki-Figyel-Ő Szakosztály, a Kisgyermeknevelési Szakosztály, a Konduktív etnopedagógiai Szakosztály, a Korisme Szakosztály, Neveléstörténeti Szakosztály , az Összehasonlító Pedagógia Szakosztály, a Projektpedagógia Szakosztály, a Robottechnika Szakosztály s a Szakképzési Kollégium, továbbá az Elnökség és a Felügyelő Bizottság
Trencsényi László:
“Boldog újévet” kívánva és jelezve tájékoztatott arról, hogy már több mint 50 új tag lépett be 2025-ben, őket fogadjuk és szocializáljuk a Társaságba! Ők „átmozgatják” a Társaságot, fiatalodunk, új igények és arculatok, új tartalmak jelennek meg. 2025 legelején két új szakosztályunk is megalakult.
Kerekes Judit: Jópár éve partnerek vagyunk (az AMIT és az MPT), és most új tagozat alakult egy amerikai társasági műhely alakításának igényével.
Markovics Milán Mór: Katonapedagógia Szakosztály alakult, mivel az iskolákban egyre inkább jelen van a téma és a hivatásos katonák (honvédelmi ismeretek tantárgy). Ezt fogjuk össze, illetve szeretnénk elérni, hogy többen tanuljanak tovább egyetemen azok közül, akik a katonai középiskolát végzik el.
Trencsényi László:
Megjelent az új évkönyvünk, felkerült a honlapra. Érkeznek az új munkatervek, ezek a honlapon és a Facebook-csoportban olvashatók. Vannak „majdnem egyintézményes” szakosztályok is, ezeknél előfordul, hogy a munkatervben intézményi programokat tüntetnek fel, kérjük, hogy csak akkor jelöljünk egy eseményt társaságinak, ha az MPT – akár jelképesen is, de nevesítve – jelen van, és így van hirdetve a rendezvény.
Belső szabályzatok kialakításáról határoztunk a tavalyi küldöttgyűlésen (elérhetőség, választási szabályok, delegálás, stb.) A május végi küldöttgyűlésre szeretnénk azoktól is kérni ezt, akik még nem küldték.
A tagdíjbefizetések dinamikusan érkeznek. Szükségünk van a tagdíjbevételre, ebben a szervezeti egységek vezetőinek is legyen felelőssége.
Glashütter Melinda: A KORISME Szakosztály nevében a Korai iskolaelhagyást megelőző programban dolgozunk 10 éve, ez az Arany Iránytű Program, ami saját fejlesztésű programunk. A KORISME Szakosztály kereteiben második esély iskolák hálózatának (újra)szerveződését indítottuk el, ezt szeretnénk megvalósítani, és ezeket az intézményeket szeretnénk az MPT figyelmébe ajánlani, mert ezek az iskolák minden pedagógiai tudást, újítást szívesen fogadnak, ezek megosztására és a közös szakmai munkára hívunk mindenkit. Egy konkrét felhívásunk is van: ezek az iskolák tanárjelöltek hallgatókat várnak, ehhez kérünk segítséget. Továbbképzésekhez is fogadunk felajánlásokat.
Trencsényi László: Az Összehasonlító Szakosztálynak ajánlható egy kitekintés megvalósítása: nemzetközi szinten hogyan oldják meg ezt a problémát.
Gerlang Vivien
Hozzá tudok járulni hallgatók toborzásához (ELTE, földrajz szak).(Didaktika Szakosztály)
Kerekes Judit
Tapasztalatot szeretnék megosztani, mint jó gyakorlatot. New Yorkban kötelező olyan intézményben gyakorlatot szerezniük a hallgatóknak, ahol állami étkeztetésben részesülő – azaz hátrányos helyzetű – diákok tanulnak.
Molnár György :Szívesen segítek én is.
Trencsényi László
A carpediemalapitvany@gmail.com címen mindenki elérheti Melindát és Romant, a kapcsolatépítés, hálózatosodás érdekében.
Bognár Roman
A gyakorlatra érkező hallgatók számára több iskolában szálláslehetőség is van. A Budapesten tartandó gyűléseinkről értesíteni fogjuk az MPT-t, és mindenkit szeretettel várunk.
Trencsényi László:
Ne feledkezzetek el arról, hogy az Ádám György díjra lehet jelölni tagokat.
Keressük a megfelelő helyszínt a Staféta táborhoz, adtunk be hozzá pályázatokat, és várunk javaslatokat, ötleteket. Márciusban dönteni kell, hogy időben le tudjuk foglalni a szállást.
Néhány programunk a közeljövőben:
- 2025. február 20. Karmester varázspálcával – Fischer Iván életművéról, az Interkulturális Szakosztály szervezésében.
- 2025. április 15-én a Színes Húrok Szakosztály szervezésében lesz a növendékkoncert jubiláló tagjaink tiszteletére.
- 2025. május 16-17. Iskolák, jövőképek, utópiák és disztópiák címmel a Kalokagathia Szakosztály szervez kétnapos konferenciát.
- 2025. szeptember 26-27. Változások labirintusában címmel (Kiss Árpád konferencia), Debrecenben. Ha valamelyik szakosztály vagy tagozat olyan ülést szervez, amelynek tartalma érintkezik ezzel a témával, akkor lehetőség lesz kedvezmény vagy teljes költségtérítés igénylésére a részvételhez néhány előadónak.
Kiadványainkról szólva (pályázati pénzt leginkább kiadványra tudunk szerezni):
- Csoma Gyula utolsó munkája könyv alakban hamarosan megjelenik
- Konzervatív-progresszív pedagógia vitát bemutató kötet is nemsokára megjelenik
- Új Korczak-kötet is készül.
Gál Ferenc: Borbély Bors tanácsára beszéltem Horn Györggyel, aki szívesen vállalkozik egy nyilvános beszélgetésre a róla szóló kötet kapcsán, ez májusban lesz a Kazinczy utcában.
Molnár György: Május 22-én lesz a 2025-ös MELLearN konferencia, előtte, március 19-én pedig a tudományos utánpótlás műhelybeszélgetés, a MELLearN, az MPT és az MTA PTB Andragógiai Bizottság közös rendezvényeként.
Lampert Bálint: A Tanítók Napja alkalmából március 11-én lesz egy rendezvényünk (MPT Északmagyarországi Tagozat).
Novák István
A Karmester varázspálcával című film február 20-i vetítésének különlegessége, hogy csak MPT-tagok számára szerveződött ez az alkalom. A film az elmúlt 70 évet, mint korszakot is bemutatja.
A bizottság jelentést készített a tagnyilvántartásról, ezzel kapcsolatban szeretnénk felhívásként elmondani, hogy a szakosztály- és tagozatvezetők fektessenek a nyilvántartás vezetésére és az MPT-irodával való egyeztetésre nagyobb hangsúlyt.
Schindler Rózsa
Március 27-én a Szakképzési Kollégium ülése az új technikusképzés tapasztalatairól fog szólni.
Trencsényi László
- május 20-én Szülőnek lenni konferencia lesz. A szakosztályközi együttműködés jó példájaként említette a február 19-iki vitaestet (Neveléstörténeti Szakosztály és Kiss Árpád Műhely), a tatai Színes Iskola látogatásában a korczakistákhoz csatlakoznak a KORISME aktivistái is.
2027-ben tisztújító Küldöttgyűlés lesz, hajlott korára való tekintettel nem vállalja tovább a feladatot az elnök és az ügyvezető elnök, ezekre a posztokra várhatóan időben pályázatot írunk ki. Segítséget kérünk a megfelelő személy megtalálásában, várjuk az ötleteket, jelentkezéseket.
Lejegyezte: Turcsik Katalin